Wystawa pamiątek kolejowych

Stacja: Rewal

Adres: ul.Dworcowa 21

Czas dojścia do atrakcji: 0 min.

Godziny otwarcia: codziennie, do 30 września od 10:00-18:00

Zapraszamy do odwiedzenia stałej wystawy  pamiątek kolejowych, znajdującej się w holu budynku dworcowego w Rewalu. Miłośnicy kolei wąskotorowych znajdą tu wiele informacji o historii Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej oraz obejrzą ciekawą kolekcję autentycznych eksponatów kolejowych.

Na wystawie można zobaczyć makietę kolejową H0 w skali 1:87 oraz wiele zabytkowych eksponatów, m.in. kolekcję starych telefonów, używanych w latach powojennych przez pracowników Gryfickiej Kolei Dojazdowej, a także typowe urządzenia kolejowe, takie jak lampy i sygnalizatory. Dworcowa ekspozycja składa się z oryginalnych eksponatów Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej oraz z zasobów, udostępnionych przez hobbystów, zrzeszonych w Zachodniopomorskim Klubie Miłośników Kolei w Szczecinie.

Na zewnątrz budynku znajduje się plenerowa ekspozycja stała, traktująca o historii Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Ekspozycja powstała w 2021 r. z okazji obchodów jubileuszu 125- lecia otwarcia pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza. Na 6 planszach zobrazowano najważniejsze fakty, dotyczące genezy powstania powiatowej wąskotorówki i jej dziejów, od czasów pruskich, poprzez lata powojenne, aż po czasy współczesne.

Wystawa udostępniona jest dla zwiedzających bezpłatnie.