Trasa Gryfice-Pogorzelica

Stacje

0.0 km - Gryfice ( Greifenberg Pom.)
4,1 km - Popiele (Chausseehaus )
8,6 km - Rybokarty (Ribbekardt)
12,4 km - Niedźwiedziska (Medewitz)
16,5 km - Modlimowo (Muddelmow)
18,7 km - Paprotno (Parpart)
22,7 km - Karnice (Karnitz)
26,7 km - Dreżewo (Dresow)
29,5 km - Trzęsacz (Hoff)
30,9 km - Rewal (Rewahl Seebad)
32,3 km - Śliwin (Schleffin)
35,5 km - Niechorze Latarnia (Gross Horst)
36,4 km - Niechorze Gł. (Horst Seebad)
38,2 km - Pogorzelica Sandra
39,4 km - Pogorzelica ( Fischerkathen)

Charakterystyka

Linia kolejowa o długości 39,4 km przebiega przez 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice i Rewal, łącząc ze sobą 13 miejscowości. Przejazd pociągu na trasie z Gryfic do Pogorzelicy trwa 1 godzinę i 54 minuty i obejmuje łącznie 15 stacji.

W sezonie przewozowym, trwającym od 1 maja do końca września kolej wyjeżdża codziennie o godz. 8:40 pierwszym kursem ze stacji Gryfice Wąsk. Po dotarciu do Pogorzelicy pociąg kursuje dalej wahadłowo na trasie Pogorzelica - Trzęsacz - Pogorzelica. Ostatni kurs, który rozpoczyna się o godz. 17:45 w Pogorzelicy jest kursem powrotnym do zajezdni w Gryficach.

Pociąg kończy bieg na stacji Gryfice Wąsk. o godz. 19:40.

Linia kolejowa wiedzie przez stuletni las mieszany oraz przez pola uprawne i pastwiska. Na trasie pomiędzy Gryficami i Trzęsaczem, która nie została zmodernizowane w projekcie rewitalizacji, można zobaczyć jeszcze zabytkowe szyny z poprzedniej epoki.  Pociąg porusza się z minimalną prędkością, która sprzyja podziwianiu malowniczych krajobrazów i wykonywaniu ciekawych zdjęć. Na trasie wąskotorówki znajduje się wiele znanych zabytków architektury, takich jak latarnia morska w Niechorzu, ruiny średniowiecznego kościoła na klifie w Trzęsaczu, zabytkowy kościół w stylu neogotyckim oraz zespół pałacowo - parkowy w Trzęsaczu, neogotycki pałac w Drezewie, czy dworska rezydencja z końca XVIII w. w Rybokartach. Ponadto warto odwiedzić czynną przez cały rok Wystawę Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych w Gryficach, gdzie można obejrzeć kolekcję zabytkowych parowozów i poznać historię nadmorskiej wąskotorówki.

Podróżując Nadmorską Koleją Wąskotorową można dotrzeć do wielu godnych polecenia atrakcji turystycznych, zlokalizowanych na ternie gminy Rewal. Warto odwiedzić m.in. Park Miniatur Latarni Morskich, Motylarnię i Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, Park Wieloryba w Rewalu, czy kompleks wodny Agua Park Sandra SPA w Pogorzelicy. Do wszystkich tych miejsc można dotrzeć pieszo od stacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w zaledwie kilka minut.