Celebrowaliśmy Święto Wojska Poskiego

Setki turystów bawiły się podczas Pikniku Patriotycznego z okazji Święta Wojska Polskiego, zorganizowanym 15 sierpnia 2023 r. przez Nadmorską Kolej Wąskotorową na zabytkowym dworcu w Pogorzelicy.

Impreza rozpoczęła się w upalne popołudnie od zaimprowizowanego napadu żołnierzy sowieckich na pociąg. W inscenizacji wzięli udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" z Trzebiatowa. Część piknikową, powitaniem uczestników imprezy otworzył prezes Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Janusz Cetera. Następnie, w krótkim wystąpieniu Paweł Pawłowski – Pełnomocnik Wójta Gminy Rewal ds. Dziedzictwa Kulturowego nakreślił rys historyczny zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, na pamiątkę której od 1992 r. dzień 15 sierpnia obchodzimy jako Dzień Wojska Polskiego.

W kolejnym punkcie programu odbyła się prezentacja strojów żołnierskich oraz pokazy ładowania muszkietów, zakończonych wystrzałem. W pokazach wzięli udział członkowie grupy „Nałęcz”, pod kierownictwem Jurka Nowaka, występującego podczas imprezy w stroju Józefa Piłsudskiego. W dalszej części pikniku można też było wspólnie pośpiewać znane piosenki patriotyczne i wojskowe, postrzelać w strzelnicy, zjeść kiełbaskę z grilla lub samemu upiec ją sobie w ognisku.

Na zakończenie pikniku odbył się koncert zespołu After Blues. Było to już drugie w tym sezonie, po koncercie Nocnej Zmiany Bluesa w Rewalu wydarzenie z cyklu Blues na Dworcu. Szczeciński duet w składzie: Leszek Piłat i Waldemar Baranowski zaprezentował się w autorskich kompozycjach oraz w bluesowych standardach z repertuaru Tadeusza Nalepy, z którym członkowie zespołu współpracowali przez kilka lat. Koncert zakończył się tuż po godz. 20:00.

Piknik Patriotyczny w Pogorzelicy zorganizowała spółka Nadmorska Kolej Wąskotorowa, przy współpracy z Jerzym Nowakiem i Grypą Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”, działającej przy Klubie Wojskowym VII. Brygady Ochrony Wybrzeża w Trzebiatowie. Partnerami wydarzenia była Gmina Rewal, Nadleśnictwo Gryfice, Wodociągi Rewal oraz Pani Sołtys i Rada Sołecka Pogorzelicy.