Świetne otwarcie nowego sezonu

Zakończył się długi weekend majowy, inaugurujący nowy sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Dopisała piękna, słoneczna pogoda, co przełożyło się na ilość pasażerów, którzy skorzystali z pierwszych w tym sezonie kursów nadmorską kolejką.

W tym roku kolejka wyruszyła w trasę wcześniej niż zwykle, bo już w sobotę, 27 kwietnia. Nietypowy skład, złożony z wagonu motorowego MBxd2 oraz zabytkowego wagonu BTxhi od pierwszego kursu o 8:40 z Gryfic cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony turystów, co zapowiadało wysoką frekwencję pasażerów w zbliżający się majowy weekend. I tak też się stało – nadmorska aura, która często o tej porze roku potrafi spłatać figle, tym razem nie zawiodła i już 1 maja składy retro, ciągnięte przez lokomotywę Lxd2 wypełniły się miłośnikami przejażdżek po wąskich torach. Po podsumowaniu wszystkich kursów, miniony  weekend majowy okazał się również wyjątkowo udany pod względem ilości przewiezionych pasażerów.

Startujemy w długi weekend majowy

W długi weekend majowy, a dokładnie już w sobotę, 27 kwietnia 2024 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa rozpocznie nowy sezon przewozowy, który w tym roku potrwa do 29 września. W tym okresie pociągi kursować będą codziennie, według regularnego rozkładu jazdy.

Tak jak w latach ubiegłych kolejka wyjeżdżać będzie codziennie o 8:40 z zajezdni w Gryficach, by po dotarciu do gminy Rewal kursować wahadłowo, na nadmorskim odcinku pomiędzy stacjami krańcowymi w Trzęsaczu i Pogorzelicy. Po pięciu pętlach wąskotorówka powróci ostatnim kursem do Gryfic. Składy retro ciągnięte będą przez lokomotywę spalinową Lxd2. Na trasie okolicznościowo kursować będzie również wagon motorowy Mbxd2.

Przejazd pociągu na trasie z Gryfic do Pogorzelicy to prawie dwugodzinna podróż zabytkową trasą wśród malowniczych nadmorskich krajobrazów. Na szlaku wąskotorówki znajduje się wiele ciekawych zabytków, takich jak latarnia morska w Niechorzu, ruiny średniowiecznego kościoła na klifie, zespół pałacowo- folwarczny z XVII w. w Trzęsaczu, neogotycki pałac w

32. Finał WOŚP na wąskich torach

Już po raz siódmy Nadmorska Kolej Wąskotorowa aktywnie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobnie, jak w latach ubiegłych rewalska kolejka współpracowała ze sztabami WOŚP w Gryficach i Niechorzu.

Tegoroczny 32. Już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy wypadł w niedzielę, 28 stycznia 2024 r. i odbywał się przy wyjątkowo pięknej pogodzie. Kolejka wyjechała z Gryfic punktualnie o godz. 10:00 i po dotarciu na wybrzeże wykonała 3 pełne kursy na trasie Trzęsacz- Pogorzelica. W tym roku po raz pierwszy zbiórkę do puszki na pokładzie kolejki prowadził nasz kierownik pociąg, który wcielił się w rolę wolontariusza WOŚP i uzbierał kwotę w wysokości 1702 zł i 36 gr. W tym miejscu należy podkreślić, że podczas wszystkich niedzielnych kursów nie były pobierane opłaty za bilety przejazdowe, a pełna kwota, uzbierana z dobrowolnych datków przekazana została do sztabu WOŚP w Niechorzu. Oprócz bezpłatnych przejazdów,

W niedzielę jeździmy z WOŚP

Już w najbliższą niedzielę, 28 stycznia 2024 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa po raz kolejny wyjedzie z czerwonym serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na wąskotorową trasę z Gryfic do Pogorzelicy. Przejazdy kolejką będą się odbywały na zasadach dobrowolnych datków do puszek wolontariuszy WOŚP.

To będzie już 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ogólnopolskiej akcji charytatywnej, której symbolem stało się czerwone serduszko. Celem tegorocznej, 32. edycji WOŚP jest zakup sprzętu dla oddziałów pulmologicznych.  Jak mówi Jurek Owsiak, w planach jest zaopatrzenie 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych. Tegoroczna akcja odbywać się będzie pod hasłem: "Tu wszystko gra. OK!".

Nadmorska Kolej Wąskotorowa od wielu lat bierze udział w wielkiej narodowej kweście, współpracując ze sztabami w Gryficach i Niechorzu. W tym roku spółka przekaże na aukcje rodzinne bilety przejazdowe i gadżety, które będzie można wylicytować w niedzielę, 28

Kursy zimowe

Serdecznie zapraszamy na zimowe przejażdżki Nadmorską Koleją Wąskotorową w dwa ostatnie weekendy stycznia 2024 r. Pociągi kursować będą w piątki, soboty i w niedziele według specjalnego rozkładu jazdy.

Początek roku przywitał nas mrozem i opadami śniegu. Nie ma w tym nic dziwnego, bo tak naprawdę to dopiero początek zimy. Mamy nadzieję, że jeszcze dopisze prawdziwa zimowa aura, tym bardziej, że już 15 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe i trochę śniegu przydałoby się zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom, wypoczywającym w tym czasie na rewalskim wybrzeżu Bałtyku.

W niedzielę, 28 stycznia 2024 r. jeździmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! W tym dniu opłaty za bilety nie będą pobierane, a warunkiem skorzystaniu z przejazdów nadmorską wąskotorówką będzie dobrowolny

Kursy świąteczne

Od drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia do Sylwestra Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza do skorzystania z zimowych przejażdżek po wąskotorowym szlaku. W świątecznym okresie przewozowym obowiązywać będą promocyjne ceny.

Świąteczne kursy nadmorskiej wąskotorówki stały się już tradycją w gminie Rewal. W ramach rewitalizacji wagony zostały uszczelnione i wyposażone w ogrzewanie. Dziś pasażerowie mogą podróżować zabytkowymi składami w komfortowych warunkach nawet przy minusowych temperaturach. Mamy nadzieję, że w tym roku zimowa aura okaże się łaskawsza, niż w ostatnich latach i zamiast zmoczyć deszczem, przyprószy białym puchem.

Zimowa przejażdżka nie tylko dla turystów.

Festyn mikołajkowy 2023

W sobotę, 9 grudnia 2023 r., już po raz czwarty na dworcu wąskotorowym w Rewalu odbyła się impreza mikołajkowa, w ramach gminnej akcji pod nazwą Konwój Pomocników Św. Mikołaja. Jedną z atrakcji wieczoru było przybycie Świętego Mikołaja kolejką w świątecznej iluminacji. Mikołajkowy festyn zorganizowany został tradycyjnie panią sołtys i radę sołecką Rewala, przy współpracy z Gminą Rewal oraz Nadmorską Koleją Wąskotorową.

Dworcowa impreza rozpoczęła się już o godz. 13 animacjami dla najmłodszych, prowadzanymi w holu dworcowym. W programie znalazły się m.in. warsztaty z Bałtycką Manufakturą Słodkości, dekorowanie pierniczków z rewalską grupą Twórczywo i wspólne oglądanie świątecznych filmów. Od godz. 15:00 uczestników festynu, oczekujących na przybycie Mikołaja zabawiał DJ Tomek oraz dzieci z zespołu muzycznego Dreaming Kids.

Około godz. 17:20, na stację w Rewalu wjechał świątecznie przystrojony pociąg, udekorowany tysiącami światełek, które specjalnie na tę okazję zainstalowali na lokomotywie i wagonach pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Z pociągu wysiadł Święty Mikołaj ze Śnieżynką, a zaraz potem, przy rewalskim dworcu pojawił konwój, złożony z kilkunastu świątecznie oświetlonych pojazdów.