Kursy świąteczne

Od drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia do Sylwestra Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza do skorzystania z zimowych przejażdżek po wąskotorowym szlaku. W świątecznym okresie przewozowym obowiązywać będą promocyjne ceny.

Świąteczne kursy nadmorskiej wąskotorówki stały się już tradycją w gminie Rewal. W ramach rewitalizacji wagony zostały uszczelnione i wyposażone w ogrzewanie. Dziś pasażerowie mogą podróżować zabytkowymi składami w komfortowych warunkach nawet przy minusowych temperaturach. Mamy nadzieję, że w tym roku zimowa aura okaże się łaskawsza, niż w ostatnich latach i zamiast zmoczyć deszczem, przyprószy białym puchem.

Zimowa przejażdżka nie tylko dla turystów.

Festyn mikołajkowy 2023

W sobotę, 9 grudnia 2023 r., już po raz czwarty na dworcu wąskotorowym w Rewalu odbyła się impreza mikołajkowa, w ramach gminnej akcji pod nazwą Konwój Pomocników Św. Mikołaja. Jedną z atrakcji wieczoru było przybycie Świętego Mikołaja kolejką w świątecznej iluminacji. Mikołajkowy festyn zorganizowany został tradycyjnie panią sołtys i radę sołecką Rewala, przy współpracy z Gminą Rewal oraz Nadmorską Koleją Wąskotorową.

Dworcowa impreza rozpoczęła się już o godz. 13 animacjami dla najmłodszych, prowadzanymi w holu dworcowym. W programie znalazły się m.in. warsztaty z Bałtycką Manufakturą Słodkości, dekorowanie pierniczków z rewalską grupą Twórczywo i wspólne oglądanie świątecznych filmów. Od godz. 15:00 uczestników festynu, oczekujących na przybycie Mikołaja zabawiał DJ Tomek oraz dzieci z zespołu muzycznego Dreaming Kids.

Około godz. 17:20, na stację w Rewalu wjechał świątecznie przystrojony pociąg, udekorowany tysiącami światełek, które specjalnie na tę okazję zainstalowali na lokomotywie i wagonach pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Z pociągu wysiadł Święty Mikołaj ze Śnieżynką, a zaraz potem, przy rewalskim dworcu pojawił konwój, złożony z kilkunastu świątecznie oświetlonych pojazdów.

Dworcowe Mikołajki 2023

W sobotę, 9 grudnia 2023 r. na dworcu w Rewalu pojawi się Św. Mikołaj oraz jego pomocnicy. Na imprezę, organizowaną w ramach Konwoju Pomocników Św. Mikołaja będzie można dojechać Nadmorską Koleją Wąskotorową, która na tę okazję uruchamia bezpłatne kursy mikołajkowe.

Konwój Pomocników Św. Mikołaja w Gminie Rewal to już tradycja. Od wielu lat, dzięki współpracy gminy z lokalnymi jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, radami sołeckimi, gminnymi szkołami oraz wolontariuszami, organizowana jest coroczna akcja rozdawania prezentów. W tym roku konwój z prezentami wystartuje z Pobierowa i zawita we wszystkich miejscowościach Gminy Rewal, gdzie odbędą się mikołajkowe zabawy i animacje.

W Rewalu festyn mikołajkowy odbędzie się tradycyjnie na dworcu kolejowym przy ul. Dworcowej, gdzie organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek. Animacje dla najmłodszych rozpoczną się w holu dworcowym już o godz. 13:00. W programie imprezy znajdą się m.in. warsztaty dla dzieci z Bałtycką Manufakturą Słodkości, dekorowanie pierniczków z grupą Twórczywo, foto budka 360 i kino świąteczne. Od godz. 15:00 na dworcowej scenie pojawi się DJ, a następnie rozpoczną się występy artystyczne

Świętowaliśmy Dzień Kolejarza

W piątek, 24 listopada 2023 r. w Gryficach, w przeddzień Święta Kolejarza odbyło się spotkanie pracowników Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Sp. z o.o. z Wójtem Gminy Rewal Konstantym Tomaszem Oświęcimskim. Spotkanie było okazją do podsumowania mijającego roku.

Powoli staje się już tradycją, że w dzień św. Katarzyny Aleksandryjskie, patronki kolejarzy, właściciel Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej organizuje coroczne spotkanie z pracownikami spółki. Uczestników spotkania powitał prezes spółki Janusz Cetera, a następnie wójt Oświęcimski podziękował za sumienną służbę i kontynuowanie wieloletniej tradycji kolejnictwa w powiecie gryfickim oraz złożył serdeczne życzenia z okazji Dnia Kolejarza.

Słów uznania nie szczędzili również zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP - Artur Łącki, Starosta Powiatu Gryfickiego- Ryszard Chmielowicz , Burmistrz Gryfic- Andrzej Szczygieł oraz Radny Powiatowy – Łukasz Czyrny, którzy docenili codzienny trud pracowników Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Wiktor Stankiewicz odszedł na wieczną służbę

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w środę, 16 listopada 2023 r. w wieku 69 lat odszedł od nas Wiktor Stankiewicz - nasz wspaniały kolega i wieloletni pracownik Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Ś.P. Wiktor pracował na stanowisku kierownika pociągu w latach 2005- 2014. W naszej pamięci pozostanie na zawsze, jako doświadczony i rzetelny pracownik, ale przede wszystkim, jako serdeczny i wesoły kolega, człowiek dobry, pogodnego usposobienia, pełen radości i wigoru, którego świeczka zgasła zdecydowanie za wcześnie. Pokój jego duszy.

Pogrzeb Wiktora Stankiewicza odbędzie się w sobotę, 18 listopada 2023 r. o godz. 10:00 na starym cmentarzu w Gryficach.

Świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości

Setki mieszkańców i turystów celebrowało 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na Pikniku Patriotycznym na dworcu w Rewalu. Wydarzenie odbyło się 11 listopada 2023 r. w ramach Powiatowo- Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dworcowy piknik zorganizowało Starostwo Powiatowe w Gryficach i Gmina Rewal, przy współpracy z Nadmorską Koleją Wąskotorową.

Oficjalna część uroczystości odbyła się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu. Następnie pochód z uczestnikami, w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej Red Swing Low z Gryfic przeszedł na dworzec w Rewalu, gdzie odbyła się dalsza część obchodów Święta Niepodległości. Zgodnie z planem, punktualnie o godz. 13:45 na stację w Rewalu wjechał przystrojony w biało-czerwone flagi i godło państwowe „Pociąg do Niepodległej” z Józefem Piłsudskim na pokładzie. Tak rozpoczęła się inscenizacja pt. „Przyjazd Brygadiera Józefa Piłsudskiego do Warszawy”, w wykonaniu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Nałęcz” z Trzebiatowa.

Tuż potem rozpalone zostały Ognie Niepodległości i rozpoczęła się część artystyczna, którą poprowadził Paweł Pawłowski - Pełnomocnik Wójta Gminy Rewal ds. Dziedzictwa Kulturowego. Na dworcowej scenie w Rewalu wystąpił koszaliński duet Ania i Tomek Trust w recitalu pieśni patriotycznych, śpiewanych wspólnie z uczestnikami pikniku.

Pociąg do Niepodległej

Już w najbliższą sobotę, 11 listopada 2023 r. serdecznie zapraszamy na przejażdżki Pociągiem do Niepodległej, z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym uroczystym dniu, z kursów po wąskotorowym szlaku Gryfice- Pogorzelica będzie można skorzystać bezpłatnie.

Pociąg do Niepodległej odjedzie ze stacji Gryfice Wąsk. o godz. 10:20. Będzie to pierwsza , po zakończeniu regularnego sezonu przewozowego okazja do skorzystania z przejazdów nadmorską kolejką. Świątecznym pociągiem będzie można dotrzeć na Piknik Patriotyczny, który odbędzie się na dworcu kolejowym w Rewalu, w ramach Powiatowo- Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Część oficjalna

Oficjalna część uroczystości, upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości rozpocznie się o godz. 11.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu, gdzie zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny wraz z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu rewalskiego chóru Amber Singers.

Ostatnie kursy sezonu przewozowego

W sobotę, 28 listopada 2023 r. kończy się regularny sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Oznacza to, że od tego momentu pociągi jeździć będą wyłącznie w trybie kursów specjalnych.

Weekendowe kursy październikowe kończą regularny sezon przewozowy, który rozpoczął się w tym roku już 28 kwietnia. Zakończenie sezonu przewozowego nie oznacza jednak, że nadmorska kolejka nie pojawi się już do końca roku na wąskotorowym szlaku.

Pierwsza okazja do ponownego skorzystania z wąskotorowych przewozów turystycznych nadarzy się bowiem już w sobotę, 11 listopada br. W tym wyjątkowym dla wszystkich Polaków dniu odbędą się w Rewalu powiatowo- gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, na które będzie można dojechać pociągiem Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

W programie imprezy, oprócz oficjalnej uroczystości w rewalskim kościele, zaplanowany został piknik patriotyczny na dworcu kolejowym w Rewalu. W punkcie kulminacyjnym imprezy odbędzie się inscenizacja przyjazdu Józefa Piłsudskiego do Warszawy, którą przedstawią członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa. W programie pikniku znajdzie się wiele atrakcji, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

O szczegółach obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz o świątecznym rozkładzie jazdy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej będziemy informować już wkrótce na naszej stronie internetowej.