Udany weekend majowy

Zakończył się weekend majowy, inaugurujący nowy sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Nie wliczając falstartu pogodowego w sobotę, w pozostałe dni dopisała piękna, słoneczna pogoda, co miało istotny wpływ na ilość pasażerów, którzy skorzystali z pierwszych w tym sezonie kursów nadmorską kolejką.

Po podsumowaniu wszystkich kursów, tegoroczny weekend majowy okazał się bardzo udany pod względem ilości przewiezionych pasażerów. W ciągu 5 majówkowych dni Nadmorska Kolej Wąskotorowa przewiozła ponad 5 tys. osób. W porównaniu do roku ubiegłego, była to frekwencja o 100% wyższa, chociaż, trzeba zaznaczyć, że w 2022 r. długi weekend był o 1 dzień krótszy, a majówkowym wyjazdom nie sprzyjała niepewna sytuacja, związana z wybuchem wojny na Ukrainie. Niemniej jednak, takie optymistyczne otwarcie jest dobrym prognostykiem na dalszą część sezonu przewozowego.

Dziękujemy wszystkim pasażerom, którzy skorzystali z naszej majówkowej oferty, mając nadzieję, że zainteresowanie przejazdami nadmorską kolejką nie zmaleje, a tegoroczny sezon przewozowy zaskoczy wszystkich kolejnym rekordem frekwencji.

Kolejką na majówkę

Nowy sezon rozpoczęty! W sobotę, 29 kwietnia nasza kolejka wróciła na nadmorski szlak. Pociąg, przystrojony w godło państwowe wyjechał z Gryfic punktualnie o 8:40, by półtorej godziny później, po raz pierwszy w tym sezonie zameldować się na końcu trasy, czyli w Pogorzelicy. Chociaż inauguracja sezonu przewozowego odbyła się w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych, to jednak brak słońca i temperatura otoczenia w granicach 8 ºC nie zniechęciła turystów do odbycia pierwszej w nowym sezonie przewozowym podróży po wąskich torach. Przed nami jeszcze długi weekend majowy.

Od 1 do 3 maja, czyli w dni świąt narodowych pociągi kursować będą przystrojone dodatkowo w barwy państwowe, a prognozy zapowiadają piękną słoneczną pogodę. Wykorzystajmy wiosenną aurę i skorzystajmy z przejazdów nadmorską kolejką, tym bardziej, że na wąskotorowym szlaku Gminy Rewal na turystów czeka wiele majowych imprez i atrakcji.

10 najpopularniejszych pytań o kolejce

Rewalska kolejka powróciła na tory, a wraz z nią, jak co roku powracają pytania, związane z korzystaniem z usług Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Wychodząc  naprzeciw zapotrzebowaniu na aktualne informacje, stworzyliśmy listę 10 najczęściej zadawanych pytań oraz odpowiedzi na nie. Mamy nadzieję, że nasza lista rozwieje wiele wątpliwości, zaoszczędzi Państwu czasu na wyszukiwanie informacji, a także w znacznym stopniu ułatwi korzystanie z naszych usług.

1. Kiedy będzie można skorzystać z przejazdów kolejką?

Nowy sezon przewozowy rozpoczyna się w sobotę, 29 kwietnia 2023 r. i od tego momentu kolejka jeździć będzie codziennie. Oznacza to, że pociągi kursować będą regularnie, według rozkładu jazdy aż do niedzieli,1 października 2023 r. Po zakończeniu sezonu przewozowego pociągi kursować będą już tylko w trybie posezonowym, o czym na bieżąco będziemy Państwa informować na naszej stronie internetowej.

Nietypowy skład

Bardzo nietypowy skład pociągu można było zaobserwować w poniedziałek, 21 marca 2023 r. na trasie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej z Gryfic do Pogorzelicy. W próbie ruchowej z pełnym obciążeniem wzięły udział 2 lokomotywy spalinowe Lxd2, wagon motorowy Mbxd2 oraz 3 rumuńskie wagony osobowe. Próbie ruchowej z pełnym obciążeniem 125 ton poddana została lokomotywa spalinowa Lxd2 nr 478, w której w styczniu br. zamontowany został 12-cylindrowy silnik Wola Henschel po generalnym remoncie.

- Proces wdrażania silnika do normalnej eksploatacji musi przebiegać stopniowo, zgodnie z zaleceniami serwisanta. – mówi Rafał Hamulczuk - mistrz warsztatu mechanicznego NKW.- Do tej pory lokomotywa jeździła bez obciążenia, bo silnik był na dotarciu. Teraz nadszedł czas na kolejną próbę ruchową, tym razem z dołączonymi wagonami i dodatkowym obciążeniem. W poniedziałek, podczas jazdy testowej sprawdzaliśmy, czy silnik pracuje prawidłowo oraz kontrolowaliśmy ciśnienie oleju i wody – dodaje szef obsługi technicznej. Poniedziałkowe testy nowej jednostki napędowej zakończyły się pozytywnie i lokomotywa jest gotowa do użytku.

Gmina Rewal ogłasza przetarg

Gmina Rewal, właściciel spółki Nadmorska Kolej Wąskotorowa, ogłosiła przetarg na budowę dworca kolejki wąskotorowej w Niechorzu oraz remont zabytkowego parowozu Px 48 z dofinansowaniem w wysokości 7 470 000zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Termin wykonania prac - 24 miesiące od podpisania umowy, czyli maj/czerwiec 2025 r.

Wizualizacja obiektu w Niechorzu wygląda imponująco. Mamy nadzieję, że już wkrótce nasi pasażerowie będą mogli korzystać z tego pięknego obiektu i po wielu latach oczekiwań, znów wyruszyć w fascynującą podróż w czasie prawdziwym parowozem Px48 3913.

Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji (kliknij czytaj dalej).

Informacje o przetargu znajdują siępod linkiem: https://platformazakupowa.pl/transakcja/738310

Lokomotywa Lxd2 otrzymała nowy silnik

Lokomotywa spalinowa Lxd2 nr 478, użytkowana przez Nadmorską Kolej Wąskotorową otrzymała właśnie nowe życie. W rumuńskiej lokomotywie, wyprodukowanej w 1985 r. zamontowany został pierwszy z dwóch silników, zakupionych w grudniu ubiegłego roku w firmie Diesel System Service w Czernichowie.

12-cylindrowy silnik Wola Henschel, o mocy 505 KM i oznaczeniu 16H12A, nie jest co prawda nowy, ale przeszedł generalny remont w warsztatach w Czernichowie, k. Krakowa, specjalizujących się w serwisowaniu wysokoprężnych jednostek napędowych. Ważąca 2,5 tony jednostka napędowa, która zastąpiła identyczny, wyeksploatowany już silnik, została przetestowana przez pracowników Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej i przeszła już pozytywnie pierwsze próby ruchowe bez obciążenia.

- Proces wdrażania silnika do normalnej eksploatacji musi przebiegać stopniowo, ponieważ jednostka jest jeszcze na dotarciu – mówi Rafał Hamulczuk- mistrz warsztatu mechanicznego NKW.

Spotkanie na dworcu w Rewalu

We wtorek, 28 lutego 2023 r., w sali konferencyjnej na dworcu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Rewalu odbyło się oficjalne spotkanie przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwa Powiatowego w Gryficach oraz burmistrzów i wójtów gmin Powiatu Gryfickiego. Podczas spotkania doszło do podpisania porozumienia w sprawie powołania Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), opracowania strategii ZIT oraz zarządzania ZIT Obszaru Funkcjonalnego Gryfic.

Dokument określa zasady współpracy pomiędzy: Powiatem Gryfickim, Gminą Gryfice, Gminą Płoty, Gminą Trzebiatów, Gminą Brojce, Gminą Karnice oraz Gminą Rewal, w ramach której Partnerstwo Powiatu Gryfickiego oraz samorząd województwa będą wspólnie wdrażać projekty finansowane z Funduszy Europejskich. Liderem Związku ZIT została Gmina Rewal.

Włamanie i kradzież w bazie w Gryficach

W nocy, z wtorku na środę, 22 lutego 2023 r. doszło do włamania i kradzieży w bazie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach. Złodzieje najpierw wyważyli drewniane wrota od hali, a po dostaniu się do środka uszkodzili zabytkowy pług śnieżny.

Zainteresowanie złodziei, najprawdopodobniej poszukujących kabli oraz urządzeń elektrycznych, z których można pozyskać miedź oraz inne metale szlachetne, wzbudził stary pług śnieżny. Pojazd był zamknięty, więc aby dostać się do środka, przestępcy powybijali szyby w drzwiach i oknach, po czym wycięli część przewodów elektrycznych, zniszczyli skrzynki rozdzielcze i wymontowali transformatory.

W ocenie pracowników spółki wartość złomowa skradzionych przedmiotów okazała się znikoma w porównaniu do rozmiaru szkód, które zostały spowodowane w zabytkowym pojeździe. Zdewastowane elementy wyposażenia trudno będzie odtworzyć, ze względu na brak oryginalnych części zapasowych.