Bluesowa uczta na dworcu w Rewalu

Kilkaset osób bawiło się w piątkowy wieczór, 28 lipca 2023 r. na zabytkowym dworcu wąskotorowym w Rewalu na koncercie zespołu Nocna Zmiana Bluesa. Koncert, który zorganizowała Nadmorska Kolej Wąskotorowa, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Gryficach i Gminą Rewal był pierwszym z dwóch wydarzeń bluesowych w tym sezonie przewozowym.

Koncert rozpoczął się tuż po godz. 20:00 przy pięknej pogodzie, pomimo, że poranek tego dnia zapowiadał się raczej deszczowo. Imprezę otworzył prezes Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej- Janusz Cetera, który powitał publiczność, a także gości specjalnych: pana Starostę Gryfickiego, pana Ryszarda Chmielowicza i zastępcę burmistrza Gryfic – panią Marzenę Domaradzką. Zespół Nocna Zmiana Bluesa wystąpił w składzie: Sławek Wierzcholski, Witold Jąkalski, Wiesław Kryszewski, Piotr Dąbrowski oraz Kamil Długoborski, który zastąpił Grzegorza Minicza na perkusji i dopiero od niedawna koncertuje z weteranami bluesa.

Zachowaj czujność na przejeździe

W środę, 19 lipca 2023 r. tuż przed godziną 16 na przejeździe kolejowym przy ul. Trzebiatowskiej w Niechorzu doszło do zderzenia pociągu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej z samochodem osobowym marki Citroen. W wyniku zdarzenia uszkodzony został samochód, natomiast nikomu nic się nie stało.

Jak informuje podkom. Zbigniew Frąckiewicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gryficach, kierująca samochodem osobowym, przejeżdżając przez przejazd kolejowy, nie zachowała należytej ostrożności i wjechała na przejazd, uderzając w prawidłowo jadącą lokomotywę.

Na szczęście zarówno pociąg, jak i samochód osobowy tuż przed przejazdem kolejowym poruszały się z niewielką prędkością i lokomotywa jedynie zahaczyła o zderzak pojazdu, urywając go. W wyniku zdarzenia nikt nie doznał obrażeń. Z relacji świadków zdarzenia wynika, że zawiniła kierująca

Blues na Dworcu

W piątek, 28 lipca 2023 r. zapraszamy na dworzec w Rewalu na koncert legendarnego zespołu Nocna Zmiana Bluesa. Koncert,organizowany przez Nadmorską Kolej Wąskotorową rozpocznie się o godz. 20:00.

Zespół Nocna Zmiana Bluesa od 40 lat występuje na koncertach w Polsce i na całym świecie. W trakcie czterech dekad działalności zespół wykreował własny, niepowtarzalny styl, będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. W tym czasie grupa wydała 28 płyt, z których 4 osiągnęły status „Złotej płyty”. Sławomir Wierzcholski, charyzmatyczny lider zespołu, to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Przez 30 lat był też prezenterem Polskiego Radia, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”!. Za swe zasługi i osiągnięcia artystyczne, Sławek został uhonorowany srebrnym medalem „Gloria Artis”. Na dworcowej scenie w Rewalu zespół zagra w składzie:Sławek Wierzcholski – śpiew, harmonijka ustna,Witold Jąkalski – slide gitar, Wiesław Kryszewski – gitara , Piotr Dąbrowski – gitara basowa

Wesoły Konduktor zaprasza do zabawy

W najbliższą sobotę, 15 lipca, po raz pierwszy w tym sezonie zapraszamy wszystkie dzieci i ich opiekunów na przejażdżki po wąskich torach z Wesołym Konduktorem.

W ramach pierwszego z 3 spotkań z konduktorem Tomkiem, na wesołych peronach w Trzęsaczu i Pogorzelicy odbędą się animacje i zabawy przy muzyce. Wspólne zabawy, puszczanie baniek mydlanych oraz pokazy sztuczek z elementami iluzji scenicznej - na to mogą liczyć w najbliższą sobotę nasi milusińscy. A tych, którzy nie spotkają Wesołego Konduktora na dworcach zapraszamy na pokład wąskotorówki, bo tam też będzie psocił i czarował wąskotorowy klaun. Animacje potrwają w godz. od 10:00 do 15:00.

Serdecznie zapraszamy, życząc maluchom i ich rodzicom dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń na szlaku nadmorskiej wąskotorówki.

Radio Eska na stacji w Pogorzelicy

We wtorkowy poranek, podczas pierwszego kursu wąskotorówki, na dworcu w Pogorzelicy gościliśmy dziennikarzy z Radia Eska. Akcja radiowców związana była z promocją gminnej sieci wypożyczalni rowerów Rewal Bike System, która z początkiem lipca br. rozpoczyna swoją działalność na dworcach kolejowych w Trzęsaczu i Pogorzelicy.

Pomarańczowe miasteczko Eski pojawiło się na stacji w Pogorzelicy już o godz. 10:00. Podczas akcji na dworcu dziennikarze robili wywiady z turystami, zachęcali do korzystania z sieci wypożyczalni rowerowych¸ a hostessy rozdawały radiowe gadżety. Rewal Bike System to sieć wypożyczalni rowerów on line, działająca w gminie Rewal w 3 największych miejscowościach: w Pobierowie, Rewalu i Niechorzu. Największą zaletą sieci jest możliwość wypożyczenie roweru w jednej miejscowości i oddania go w innych wypożyczalniach, należących do systemu. Dodatkową korzyścią, płynącą z korzystania z rewalskiego systemu wypożyczalni jest możliwość darmowego transportu roweru nadmorską wąskotorówką. Dzięki współpracy Rewal Bike

Dodatkowy kurs nad morze

Od najbliższego piątku, tj. od 23 czerwca 2023 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa uruchamia kursy weekendowe na trasie Gryfice- Pogorzelica- Gryfice. Dodatkowe połączenie z Gryfic na wybrzeże będzie skomunikowane z pociągami normalnotorowymi ze Szczecina i Kołobrzegu. Dodatkowy pociąg będzie kursował w każdy piątek i sobotę aż do 2 września 2023 r.

Do tej pory nadmorską wąskotorówką z Gryfic nad morze można było dotrzeć jedynie porannym kursem o 8:40. Połączenie to jest skomunikowane z pociągiem ze Szczecina, który przyjeżdża do Gryfic o 8:14. Kurs powrotny z Pogorzelicy do Gryfic był dopiero 0 17:45. Dzięki dodatkowemu pociągowi, który w piątki i soboty wyjedzie z Gryfic o 12:25, w weekendowym rozkładzie jazdy znajdzie się jeszcze jeden kurs powrotny z Pogorzelicy do Gryfic o godz. 14:40. Połączenie to będzie również skomunikowane z pociągami normalnotorowymi z Gryfic do Szczecina, o 16:42 i z Gryfic do Kołobrzegu o 16:40.

Zapraszamy dzieci i seniorów

Międzynarodowy Dzień Dziecka już za nami. Setki dzieciaków z całej Polski skorzystały z promocyjnych przejażdżek wąskotorowych, organizowanych 1 czerwca 2023 r. przez Nadmorską Kolej Wąskotorową. Dzieciom i ich opiekunom, podczas czwartkowych wycieczek po wąskotorowym szlaku towarzyszyło Rewalskie Słoneczko. Sympatyczna maskotka jak magnes przyciągała maluchy i wywoływała uśmiechy i pozytywne emocje.

To jednak jeszcze nie koniec przedwakacyjnych promocji, oferowanych przez Nadmorską Kolej Wąskotorową w tym sezonie przewozowym. Rozpoczął się czerwiec, który nad polskim Bałtykiem jest zawsze pogodny i zachęca do organizowania wszelkiego rodzaju wycieczek i jednodniowych wypadów nad morze.

Dzień Dziecka na szlaku atrakcji

W czwartek, 1 czerwca 2023 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza wszystkie dzieci na przejażdżki po wąskich torach. W tym wyjątkowym dniu, dzieci do 14. roku życia będą mogły skorzystać z biletu promocyjnego, w cenie 10 zł, za przejazd tam i z powrotem. Ponadto podczas wszystkich czwartkowych kursów na naszych milusińskich w pociągu czekać będzie sodka niespodzianka.

Choć oficjalny początek sezonu przewozowego Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej dawno już za nami, to mamy nadzieję, że tegoroczny Dzień Dziecka będzie pierwszym, mocnym akcentem rozpoczęcia nowej przygody z zabytkową kolejką. Przypomnijmy, że na nadmorskim szlaku wąskotorówki oprócz pięknych krajobrazów znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych, które naprawdę warto zobaczyć.

Gmina Rewal inwestuje w kolejkę

15 maja 2023 r. podpisana została umowa na realizację inwestycji gminnej pn. „Budowa dworca kolei wąskotorowej w Niechorzu, Gmina Rewal oraz remont zabytkowego parowozu Px48”. Umowę podpisali:Wójt Gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski, Skarbnik Beata Żoła oraz przedstawiciele wykonawcy z firmy CORLUX Sp. z o.o. ze Szczecina, która została wytypowana w drodze postępowania przetargowego 12 kwietnia 2023 r.

Wartość inwestycji wynosi 8.210.000,00 zł, a wykonawca ma na realizację zadania 24 miesiące od daty podpisania umowy. Inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” na podstawie Programu Funkcjonalno- Użytkowego. Inwestycja Gminy Rewal uzyskała dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład : Programu Inwestycji Strategicznych - Edycja II w wysokości 90% wartości inwestycji. Gmina Rewal otrzymała już Promesę Inwestycyjną z Banku Gospodarstwa Krajowego, która stanowi zapewnienie, że inwestycja zostanie sfinansowana ze środków Funduszu, do kwoty wskazanej w promesie.

Panu Wójtowi oraz wszystkim pracownikom Urzędu Gminy w Rewalu, zaangażowanym przy projekcie serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na realizację zadań.

Sprzątanie Świata

17 maja 2023 r. młodzież z Zespołu Szkół im. Cz., Miłosza w Gryficach weźmie udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Do miejsca akcji uczniowie dojadą pociągiem Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Zbiórka uczestników akcji, wśród których, oprócz uczniów pojawią się też nauczyciele i rodzice, zaplanowana jest w najbliższą środę na stacji Gryfice Wąskotorowe. Odjazd pociągu o godz. 8:40 Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa wysiądzie w Rybokartach, a druga w Niedźwiedziskach. Ze stacji kolejowych obydwie grupy, wyposażone w worki na śmieci wyruszą na sprzątanie leśnych szlaków oraz terenów, przylegających do torowisk Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, by na koniec spotkać się przy stacji Popie. Tutaj, na zakończenie akcji, współorganizator wydarzenia- Nadleśnictwo Gryfice zaprosi wszystkich uczestników Sprzątania Świata na piknik, z pieczeniem kiełbasek w ognisku. Po pikniku uczestnicy powrócą kolejką wąskotorową do Gryfic.

Organizatorem akcji Sprzątanie Świata jest Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół im. Czesława Miłosza w Gryficach, przy współpracy z Nadleśnictwem Gryfice oraz spółką Nadmorska Kolej Wąskotorowa.