Przejazdy świąteczno- noworoczne

Serdecznie zapraszamy do skorzystania ze świąteczno-noworocznych przejazdów Nadmorską Koleją Wąskotorową. Zimowa oferta skierowana jest przede wszystkim do turystów, przebywających na terenie Gminy Rewal i okolic podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz pierwszego noworocznego weekendu.

W okresie świąteczno- noworocznym pociągi kursować będą według specjalnego rozkładu jazdy w dniach: 25 grudnia 2021 r (sobota) oraz 1 stycznia 2022 r. (sobota)

Chętnym do skorzystania z zimowych kursów przypominamy, że w związku z panującą w naszym kraju sytuacją epidemiczną, cały czas obowiązują obostrzenia, dotyczące zachowania w miejscach publicznych.  Prosimy, zatem wszystkich podróżnych o zakładanie maseczek ochronnych na usta i nos przed wejściem do pociągu.

Spotkanie z wójtem

W piątek, 10 grudnia 2021 r. w Gryficach odbyło się  spotkanie pracowników Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej  Sp. z o.o. z Wójtem Gminy Rewal Konstantym Tomaszem Oświęcimskim z okazji Święta Kolejarzy. Spotkanie było okazją do podsumowania mijającego roku.

W uroczystej kolacji uczestniczyli zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP - Artur Łącki, Starosta Powiatu Gryfickiego- Ryszard Chmielowicz, Burmistrz Gryfic-  Andrzej Szczygieł oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfice - Wojciech Pietrzak.Uczestników spotkania powitał prezes spółki Janusz Cetera. Następnie w imieniu właściciela spółki, głos zabrał Wójt Gminy Rewal, który w ciepłych słowach podziękował pracownikom Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej za rzetelną służbę i kontynuację wieloletniej tradycji kolejnictwa w naszym powiecie. Słów uznania nie szczędzili również zaproszeni goście, którzy docenili wcale niełatwą pracę pracowników kolei. Podkreślono ogromny wkład pracy i zaangażowania Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Sp. z o.o. na rzecz rozwoju i promocji naszego regionu. Na zakończenie części oficjalnej, w podziękowaniu za współpracę, zaproszonym gościom wręczono okolicznościowe statuetki.

Mikołaj na dworcu w Rewalu

W sobotę, 11 grudnia 2021 r., na dworcu wąskotorowym w Rewalu odbyła się impreza, w ramach Konwoju Pomocników Św. Mikołaja. Jedną z atrakcji wieczoru był przejazd nadmorskiej kolejki w świątecznej iluminacji.

Były to już druga zabawa mikołajkowa, zorganizowana w tym miejscu przez panią sołtys i Radę Sołecką Rewala, przy współpracy z Gminą Rewal i Nadmorską Koleją Wąskotorową.Impreza rozpoczęła się już o godz. 13 animacjami, prowadzanymi w budynku dworcowym. Dzieci brały udział w wielu przygotowanych przez organizatorów atrakcjach, m.in. w warsztatach bursztynu, projekcjach filmów bożonarodzeniowych oraz zabawach i animacjach prowadzonych przed sceną.

Tuż po godz. 17, na peron dworca w Rewalu wjechał nasz świąteczny pociąg, udekorowany tysiącami światełek, które specjalnie na tę okazję zamocowali na lokomotywie i wagonach pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Mikołajki 2021

W sobotę, 11 grudnia 2021 r. na dworcu kolejowym w Rewalu pojawi się Św. Mikołaj oraz jego pomocnicy. Imprezę mikołajkową, w ramach Konwoju Pomocników Św. Mikołaja organizuje Sołtys i Rada Sołecka Rewala, przy współpracy z Gminą Rewal oraz Nadmorską Koleją Wąskotorową.

Impreza na dworcu w Rewalu rozpocznie się już o godz. 13:00. W tym roku, dla uczestników pikniku mikołajkowego organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek. W programie znajdą się m.in. warsztaty dla dzieci, oglądanie filmów oraz występy artystyczne na dworcowej scenie. Jak na prawdziwy piknik przystało, nie zabraknie też świątecznego kiermaszu, przysmaków z grilla oraz rozgrzewających napojów i słodkich wypieków.

Główna atrakcja wieczoru zaplanowana jest na godz. 17: 00. Najpierw, świątecznie przystrojonym pociągiem przyjadą Pomocnicy Świętego Mikołaja, którzy będą bawić się z dziećmi w oczekiwaniu na najważniejszego gościa z dalekiej Laponii. W punkcie kulminacyjnym, konwojem strażackim przyjedzie Święty Mikołaj, z workiem pełnym prezentów. Po wręczeniu prezentów odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Złodzieje kolejowi znowu w akcji

W piątek rano, 26 listopada 2021 r., pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, podczas przeglądu stanu technicznego torowisk ujawnili kradzież metalowych elementów mocujących szyny. Kradzieży najprawdopodobniej dokonano w przedziale czasowym pomiędzy 23 i 26 listopada 2021 r.

Zdarzenie miało miejsce na odcinku o długości ok. 200 metrów na trasie pomiędzy Karnicami i przejazdem kolejowym w Dreżewie. Na miejscu zdarzenia pracownicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej stwierdzili brak elementów mocowania szyn: ok. 50 szt. stalowych podkładek, o wymiarach: 29x16 cm i wadze ok. 4,7 kg każda oraz ponad 100 śrub o długości 19 cm (elementy widoczne na zdjęciach).

W tym roku to już druga taka kradzież, której skutki mogłyby spowodować katastrofę, zagrażającą zdrowiu i życiu pasażerów i obsługi pociągu.

Świętowaliśmy Dzień Kolejarza

W czwartek świętowaliśmy Dzień Kolejarza, który od 1981 roku obchodzony jest 25 listopada, w dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej - patronki polskich kolejarzy.

Powoli staje się tradycją, że w tym dniu załogę Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej odwiedza Wójt Gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski. W czwartkowe przedpołudnie Pan wójt pojawił się osobiście z bukietem kwiatów i pysznym tortem, ozdobionym motywem nadmorskiej wąskotorówki. Podczas krótkiego spotkania z pracownikami spółki pan wójt podziękował wszystkim za rzetelną służbę i złożył serdeczne życzenia z okazji Dnia Kolejarza.

My również dziękujemy panu Wójtowi za pamięć i słowa uznania oraz piękne życzenia, które z pewnością dodadzą nam otuchy w tych trudnych czasach oraz zmotywują do dalszej pracy w Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Marszałek w Pogorzelicy

Przed 103 laty, 10 listopada 1918 r., Józef Piłsudski powrócił z Magdeburga do Warszawy. Powitanie o poranku na Dworcu Wiedeńskim przez wiwatujące tłumy polskich patriotów przeszło do historii.

Ten symboliczny moment powrotu Komendanta Piłsudskiego, w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniała Grupa Rekonstrukcji "Nałęcz" z Trzebiatowa, która na zaproszenie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej wystąpiła w sobotę, 13 listopada 2013 r. na dworcu wąskotorowym w Pogorzelicy. Marszałek Piłsudski przybył do Pogorzelicy w samo południe, pociągiem, udekorowanym w godło państwowe oraz biało czerwone flagi. Przy dźwiękach pieśni I Brygady Legionów Polskich Komendanta powitali polscy oficerowie oraz przedstawiciele władz w strojach historycznych z początku XX wieku.

Marszałek przybędzie do Pogorzelicy

Zbliża się Święto Niepodległości i długi weekend. Tak, jak już wcześniej informowaliśmy, w dniach 11-13 listopada 2021 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa po raz kolejny tej jesieni wznawia swoją działalność przewozową. Symbolicznym akcentem uczczenia Święta Niepodległości będzie pojawienie się Marszałka Piłsudskiego, który w sobotę, 13 listopada przejedzie pociągiem z Trzęsacza do Pogorzelicy.

W momencie kulminacyjnym odbędzie się krótka inscenizacja przybycia Józefa Piłsudskiego do Warszawy, kluczowego wydarzenia, które miało miejsce 10 listopada 1918 r. Historyczna scenka zostanie odegrana o godz. 12:00, po wjeździe pociągu na stację w Pogorzelicy. W przedstawieniu wezmą udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Nałęcz" z Trzebiatowa.

Serdecznie zapraszamy na przejazd z Marszałkiem (odjazd ze stacji Trzęsacz o godz. 11:30), bo będzie to wyjątkowa okazja, by zrobić sobie kilka ciekawych zdjęć i poczuć, choć przez chwilę ducha i atmosferę czasów, kiedy po 123 latach niewoli Polska znów stała się niepodległym państwem.

Wandale na stacji

Przed kilkoma dniami, na stacji kolei wąskotorowej Pogorzelica Sandra doszło do aktu wandalizmu. Nieznani sprawcy zdewastowali gablotę informacyjną, zbite zostały 2 szyby i zniszczony stelaż oraz blaszana konstrukcja. Ponadto pomalowane zostały farbą w sprayu tablice z nazwą stacji. Z informacji, które zostały nam przekazane przez osoby korzystające z przebiegającej obok stacji ścieżki rowerowej wynika, że najprawdopodobniej do aktu wandalizmu musiało dojść pomiędzy 31 października, a 1 listopada 2021 r. Bardzo możliwe, że sprawcami zniszczeń są młodzi mieszkańcy naszej gminy, którzy spotykają się w tym miejscu, by wspólnie spożywać alkohol. Sprawa jest o tyle przykra, że szkody, powstałe na stacji w Pogorzelicy nie wynikały z chęci kradzieży, czy wzbogacenia się, a z bezmyślnego zniszczenia mienia publicznego, które nie należy tylko do spółki Nadmorska Kolej Wąskotorowa, ale do nas wszystkich.