Zapraszamy na listopadowe przejażdżki

W najbliższą sobotę, 30 października 2021 r. kończy się cykl jesiennych kursów weekendowych Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Przez cały październik pociągi kursowały w każdą sobotę, ku uciesze turystów, którzy wybrali polską złotą jesień na czas swojego wypoczynku na polskim wybrzeżu. Nie oznacza to jednak, że tej jesieni nie będzie już okazji do odbycia podróży wąskotorowymi szlakami Gminy Rewal.

Już w drugi weekend listopada, w Święto Niepodległości nadmorska wąskotorówka znowu uruchomi przejazdy specjalne. Pociągi kursować będą w dn. 11-13 listopada 2021 r. (czwartek, piątek i sobota), według posezonowego rozkładu jazdy.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z ostatnich jesiennych kursów, ponieważ następna okazja do przejażdżek po wąskich torach nadarzy się dopiero pod koniec roku.

Decyzja o uruchomieniu przejazdów świątecznych i noworocznych zapadnie jednak dopiero w drugiej połowie grudnia, ponieważ wszystko uzależnione będzie od sytuacji pandemicznej, która w sezonie zimowym może ulec znacznemu pogorszeniu.

Hala do wynajęcia

Nadmorska Kolej Wąskotorowa Sp. z o.o. wynajmie halę przy ul. Błonie 2 w Gryficach - budynek sąsiadujący ze skansenem Pomorskich Kolei Dojazdowych. Hala idealnie nadaje się do prowadzenia działalności handlowej (sklep, hurtownia). W budynku, o łącznej powierzchni użytkowej 400 m2 znajduje się zaplecze sanitarne, centralne ogrzewanie oraz podłączenie do mediów.

Szczegółowe informacje, dotyczące warunków dzierżawy można uzyskać pod nr telefonu 91 38 42 235 w godz. 8:00-15:00 lub osobiście, w biurze Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Sp. z o.o. przy ul. Błonie 1 w Gryficach.

Zakończenie regularnego sezonu przewozowego

Kończy się wrzesień i rozpoczyna kalendarzowa jesień. Pustoszeją ulice w nadmorskich miejscowościach i zbliża się ostatni tydzień regularnego sezonu przewozowego Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Jeszcze tylko do czwartku, 30 września 2021 r. wąskotorówka kursować będzie codziennie, według regularnego rozkładu jazdy. Nie oznacza to jednak, że w tym roku nie będzie już można skorzystać z przejażdżek po wąskich torach.

Liczymy na polską złotą jesień, która potrafi jeszcze zaskoczyć piękną słoneczną pogodą i przyciągnąć w nadmorskie strony weekendowych turystów. Dlatego też, w październiku uruchomione zostaną kursy posezonowe, a pociągi kursować będą w każdą sobotę według specjalnego rozkładu jazdy.

Serdecznie zapraszamy, bo będzie to znakomita okazja dla miłośników natury, żeby wyruszyć w trasę po wąskich torach i uwiecznić na zdjęciach nadmorskie pejzaże w barwnym, jesiennym anturażu.

Mamy nadzieję, że październikowe przejazdy nadmorską kolejką nie będą ostatnie w tym roku i jeśli sytuacja pandemiczna nie ulegnie pogorszeniu, to pod koniec grudnia pasażerowie będą mogli  ponownie skorzystać z kursów świątecznych i noworocznych, o czym na bieżąco będziemy informować na naszej stronie internetowej.

Bluesowy dworzec

Przy pięknej, wakacyjnej pogodzie oraz licznie zgromadzonej publiczności odbyła się w niedzielę, 15 sierpnia 2021 r. kolejna impreza w ramach obchodów 125-lecia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Na dworcu w Pogorzelicy zaprezentowali się artyści, związani od ponad 40 lat z polską sceną bluesową. Duet After Blues wystąpił w recitalu, złożonym z własnych kompozycji oraz w aranżacjach standardów bluesowych znanych wykonawców, m.in. Erica Claptona, Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej. Szczecińscy muzycy: Leszek Piłat i Waldemar Baranowski, oprócz tego, że grali na gitarach i śpiewali, obsługiwali jednocześnie stopami instrumenty perkusyjne, własnej konstrukcji, uzyskując w ten sposób pełne, bluesowe brzmienie. Przed koncertem zespołu, na dworcowej scenie w Pogorzelicy, jako support wystąpił gościnnie Włodek Zdzienicki, który wykonał na harmonijce ustnej kilka improwizacji standardów bluesowych, wprowadzając

Blues na dworcu

W najbliższą niedzielę, 15 sierpnia 2021 r., w Święto Wojska Polskiego, zapraszamy na dworzec kolejowy w Pogorzelicy na kolejne wydarzenie kulturalne, organizowane w roku obchodów 125-lecia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

W koncercie pt. Blues na Dworcu wystąpi szczeciński zespół After Blues. Duet w składzie: Leszek Piłat i Waldemar Baranowski zaprezentuje się na dworcowej scenie w Pogorzelicy w autorskich kompozycjach oraz w standardach bluesowych z repertuaru Tadeusza Nalepy, z którym członkowie zespołu współpracowali przez kilka lat. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Początek koncertu - godz. 19:00.

Organizatorem wydarzenia jest Nadmorska Kolej Wąskotorowa, przy współpracy z panią Sołtys i Radą Sołecką Pogorzelicy.

Świętowaliśmy 125-lecie

W sobotę, 7 sierpnia 2021 r. na dworcu w Rewalu odbył się festyn z okazji obchodów 125. rocznicy uruchomienia pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza. Imprezę Zorganizował Nadmorska Kolej Wąskotorowa Sp. z o.o. przy wsparciu pani Sołtys i Rady Sołeckiej Rewala.

Sobotnia impreza rozpoczęła się od animacji dla najmłodszych oraz od występu artystycznego młodych tancerek z Trzebiatowa. Dziewczynki, prowadzone przez instruktorkę Monikę Marzec z Krajowego Stowarzyszenia Aramis w Trzebiatowie zaprezentowały się w tańcu do muzyki z baletu "Jezioro Łabędzie".

Tuż po godz. 17 odbyła się rekonstrukcja historyczna przyjazdu pierwszego pociągu z Gryfic do Niechorza. Pociąg powitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łobza.

Wakacyjne spotkania z Wesołym Konduktorem

W sobotę, 7 sierpnia 2021 r., w dniu obchodów 125. rocznicy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej dzieci mogły po raz ostatni w tym sezonie spotkać Wesołego Konduktora. Była to ostatnia z cyklu z 3 wakacyjnych animacji, prowadzonych przez naszego wąskotorowego klauna, który od kilku lat pojawia się w pociągach i na dworcach nadmorskiej kolejki. Mamy nadzieję, że zabawy i sztuczki magiczne Konduktora Tomka przypadły do gustu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom i opiekunom, a wesołe przejażdżki po wąskich torach jeszcze długo przywoływać będą wspomnienia wspaniałej wakacyjnej przygody.

Zapraszamy na obchody 125-lecia.

W 2021 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa świętuje 125. rocznicę uruchomienia pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza. Z tej okazji, na dworcu w Rewalu odbędzie się festyn, podczas którego przedstawiona zostanie historia nadmorskiej kolejki, która odegrała ogromną rolę w rozwoju gospodarczym Pomorza Zachodniego.

Historyczny pociąg.

W projekcie budowy pierwszej linii wąskotorowej z Gryfic do Niechorza nie uwzględniono budowy dworca w Rewalu. Co więcej, nie zaplanowano nawet przystanku, gdyż w owym czasie Rewal nie był jeszcze tak znanym kąpieliskiem morskim jak Niechorze. W latach 1897-1898 najpierw zbudowano w Rewalu przystanek, a dopiero podczas modernizacji linii w 1903 r. wybudowano budynek dworcowy według projektu, opartego na planach dworca w Niechorzu. W najbliższą sobotę, cofniemy się w czasie do daty 1 lipca 1896 r., a dworzec w Rewalu zamieni się na kilka chwil w

Bezpieczny Przejazd

29 lipca 2021 r., przy przejeździe kolejowym przy ul. Słonecznej w Pogorzelicy odbyła się akcja pod nazwą “Bezpieczny Przejazd”. Kampania, mająca na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas przejazdu przez tory kolejowe została zorganizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przy współpracy z Policją oraz Nadmorską Koleją Wąskotorową.

W czwartkowe popołudnie po obu stronach przejazdu kolejowego w Pogorzelicy pojawili się funkcjonariusze policji i organizatorzy kampanii, którzy wręczali kierowcom, przekraczającym tory, materiały promocyjne z informacjami, jak bezpiecznie zachowywać się na przejazdach kolejowych, a także kampanijne upominki. Przedsięwzięcia wsparła również Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która, na co dzień boryka się z nieprawidłowymi postawami kierowców, którzy często, nie zważając na zbliżający się pociąg, nie zatrzymują pojazdu przed przejazdem kolejowym, ryzykując zdrowie i życie własne oraz przewożonych pasażerów.

Pamiętajmy, że przejazd kolejowy, bez względu na to, czy jest to kolej normalnotorowa, czy wąskotorowa, to miejsce wyjątkowo niebezpieczne i wymagające od kierujących pojazdem zachowania szczególnej ostrożności.

Konduktor Tomek po raz drugi na szlaku!

W najbliższą sobotę, 31 lipca, już po raz drugi w tym sezonie zapraszamy wszystkie dzieci i ich opiekunów na przejażdżki po wąskich torach z Wesołym Konduktorem.

W ramach spotkań z Konduktorem Tomkiem na wesołych peronach w Trzęsaczu i Pogorzelicy odbędą się animacje i zabawy przy muzyce. Wspólne zabawy, puszczanie baniek mydlanych oraz pokazy sztuczek z  elementami iluzji scenicznej - na to mogą liczyć w najbliższą sobotę nasi milusińscy. A tych, którzy nie spotkają Konduktora Tomka na dworcach zapraszamy na pokład wąskotorówki, bo tam też będzie psocił i czarował wąskotorowy klaun. Animacje potrwają w godz. od 10:00 do 15:00.

Serdecznie zapraszamy, życząc maluchom i ich rodzicom wesołej zabawy.